Úterý, 24. duben 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Linka EDA pomáhá rodinám v těžké životní situaci již tři roky

logoKrizová telefonická Linka EDA 800 40 50 60 slaví tři roky od svého založení. Za dobu své působnosti pomohla téměř dvěma tisícům rodin, které se ocitly v těžké životní situaci. Na Linku EDA se mohou obrátit rodiny, které se dozví závažnou diagnózu svého dítěte nebo se musí vypořádat s následky jeho těžkého úrazu. Služba je poskytována na území celé České republiky. Provozní doba linky je každý pracovní den od 9 do 15 hodin.

PN
Led
04
2018
Ve Svaté vystavoval Jiří Vydra s dětmi
kultura - KULTURA
Napsal: Marta ŠeVac   

Přítomné přivítal starosta Svaté Milan Anýž (uprostřed s brýlemi), vedle něj ve světlém kostýmku skvělá sopranistka Jana Müllerová, vpravo v pruhovaném tričku Jiří Vydra.  Foto: Václav Šesták.V sobotu 9. prosince jsme měli tu čest se zúčastnit vernisáže výstavy známého malíře a sochaře Jiřího Vydry ze Svaté. Vernisáž se konala v zrekonstruovaných prostorech Obecního úřadu.

 

Jiří Vydra zde představil průřez svou tvorbou a děti z mateřské školky měly svá dílka umístěná v chodbě, tedy si je mohl každý návštěvník prohlédnout hned při vstupu do budovy. Vernisáž navštívilo velké množství lidí, kteří se s umělcem srdečně zdravili, a radost ze setkání byla velká.

„My máme s maminkou dohromady 180 let, nám už nemusí nikdo nic říkat,“ konstatoval Jiří Vydra.Vernisáž hudbou občerstvila dvě děvčata Klárka Šejvlová (příčná flétna) a Maruška Toporčáková (housle). Účastníky vernisáže přivítal sám umělec, přiblížil běh svého života a také tu zvláštnost, že už jako malý kluk si přál vystavovat právě ve Svaté, což se mu v jeho 80 letech podařilo – podle něj, musí být člověk trpělivý, a ne chtít všechno hned, což je vlastnost dnešní mladé generace. Po něm se slova ujal i starosta Svaté Milan Anýž, který poděkoval umělci za krásnou výstavu. Jak jsme se pak od něho dozvěděli, rekonstrukce této části budovy, v níž byla výstava, stála 150 tisíc korun a obec ji hradila z vlastního rozpočtu.

V kulturním programu dále vystoupila s několika operními áriemi sopranistka Janička Müllerová, jejíž zpěv si přítomné zcela podmanil, např. zazpívala árii Rusalky.

Na výstavě byla přítomná i umělcova téměř stoletá maminka a tři umělcovy sestry.

Jiří Vydra je známý také tím, že jezdí tvořit s nemocnými dětmi v Nemocnici Motol v Praze, takže má k dětem velmi blízko, chápe jejich dušičky a pomáhá jim uzdravovat se a rozvíjet. Tentokrát se do jeho uměleckého hledáčku dostaly děti z mateřské školky.

Marta ŠeVac

Aktualizováno Pondělí, 15 Leden 2018 09:09
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství