Sobota, 19. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obce významně pomáhají ochráncům přírody

ilustrační foto

Činnost rokycanských ochránců přírody je velice pestrá a mnohostranná. Od ekologické výchovy přes výchovu mladé generace až po praktické aktivity v přírodě či záchranu volně žijících živočichů. Toto si uvědomuje nejen široká veřejnost, ale i celá řada městských a obecních úřadů, kteří se snaží ochráncům přírody pomáhat. Každoročně se na městské a obecní úřady ochránci přírody obracejí s dopisem o finanční pomoc a ani letošní rok není výjimkou. V brzké době odejde dopis s žádostí o podporu na všechny obce, městyse či města Berounska, Hořovicka a Rokycanska, tedy místa, kde rokycanští ochránci přírody zajišťují pomoc volně žijícím živočichům, kteří se dostanou do nesnází.

PN
Pro
06
2017
V Loděnici bude Museum trati a Ostře sledovaných vlaků
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Milan Hejduk   

Bez názvuParta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků.

 

Středočeskou obec Loděnice proslavily nejen vinylové desky a cédéčka z místních gramofonových závodů, ale také oscarový snímek Ostře sledované vlaky, který tu natočil režisér Jiří Menzel v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun se místní dobrovolníci pustili do rekonstrukce části budovy vlakového nádraží, aby tu v sobotu 16. 12. 2017 slavnostně otevřeli Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

„Kdysi slavné nádraží nyní prochází těžkým obdobím. Celá trať byla nedávno opravena, ale budova nádraží spíše chátrá, jízdenky se tady už léta neprodávají,“ říká kurátorka výstavy Alena Heinrichová, která s myšlenkou vybudování muzea přišla. „Tak jsme se rozhodli, že upravíme jednu místnost a v ní vybudujeme expozici, která by lidem připomínala historii této trati a tehdejší filmové natáčení.“

Od myšlenky k realizaci však byla dlouhá cesta. Budovu vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), se kterou bylo potřeba vyjednat podmínky pronájmu. „Díky vstřícnému jednání mezi SŽDC a vedením naší obce, která celou akci právně zastřešuje, byla smlouva o pronájmu s obcí podepsána a 6. 11. 2017 nám byl prostor předán,“ říká Martin Bok, který projekt řídí a koordinuje. Naštěstí se v obci i okolí podařilo najít podporovatele této myšlenky, kteří se nadšeně vrhli do práce. Na přípravách se podílejí tři místní spolky – Loděnická vlastivěda pod vedením Aleny Heinrichové, LoDění zastupuje Martin Bok a Loděnickou kulturní společnost Pavel Machač. Finančně na akci přispěla obec částkou 70 000 Kč. „Mám radost, že se tři obecní spolky dokázaly dohodnout a velmi efektivně spolupracovat. To vše za přispění obce, ZŠ, občanů a dalších podporovatelů. Umíme tedy účinně spolupracovat a vzít pořádně za práci,“ uvádí Martin Bok.

Oslavy budou zahájeny v sobotu 16. prosince v 10.18 na vlakovém nádraží. Připraveni jsou řečníci, kteří přítomné seznámí s historií trati a vlakového nádraží, ke slovu se dostanou i pamětníci natáčení. O dobrou náladu se postará skupina Třehusk, pěvecký sbor Comodo, žáci ZŠ Loděnice a dobroty, které přichystají členové SRPŠ při ZŠ Loděnice a členové Klubu volného času. Večer se zábava přesune do místního Kulturního zařízení, kde bude koncertovat skupina Tři dny na břiše.

Trať 173 je železniční trať z Prahy-Smíchova přes Rudnou u Prahy do Berouna. Úsek Praha-Smíchov – Rudná byl uveden do provozu v roce 1873 jako součást Pražsko-duchcovské dráhy, úsek z Rudné do Berouna-Závodí zahájil provoz v roce 1897, úsek mezi Závodím a žst. Beroun je společný s tratí Beroun-Rakovník z roku 1876. Trať je dlouhá 34 km a osobní vlak ji ujede přibližně za hodinu.

Pokud jde o osobní dopravu, jezdí tudy jen osobní vlaky, které jsou začleněny do Pražské integrované dopravy (PID) pod označením S6. Trať ale slouží jako odklonová při výlukách a nepravidelnostech na hlavní trati podél Berounky – pak tudy jezdí i rychlíky. V jízdním řádu 2017/2018 jsou tudy z kapacitních důvodů hlavní tratě 171 pravidelně trasované motorové rychlíky z Prahy do Českých Budějovic přes Příbram.

Milan Hejduk

Foto: Martin Bok.

Aktualizováno Pátek, 19 Leden 2018 09:32
 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství