Neděle, 24. červen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Je to tady – rostou!

Foto: Naďa Kolenská.Můj soused, pan Václav Flachs z Hořovic, přinesl takových pěkných hub plný koš.

 

PN
Kvě
22
2018
OBRAZY Jiřího Brodiny v Dobříši
Zprávy - AKTUALITY
Napsal: Anna Skalická   

brodiVernisáž výstavy obrazů všeradického malíře Jiřího Brodiny se uskuteční ve čtvrtek 31. května v 19.00 hodin ve výstavní síni Kulturního domu v Dobříši. Na zahájení výstavy zahraje Vladimír Čáp. Úvodní slovo pronese doc. Dana Puchnarová, ak. mal.

 

Malíř Jiří Brodina, nar. 23. 12. 1956, žije ve Všeradicích, kde i pracuje ve svém ateliéru. Věnuje se převážně olejomalbě. Jeho záběr je široký – začínal spíše naivními malbami, přes ně se dostal ke krajině, zejména Českého krasu, kde žije, nebo Kuby, kde strávil podstatnou část svého dětství. Dále pokračoval k inspiraci tajemnou symbolikou středověkých katedrál, v současné době nelze na jeho obrazech pominout prvky surrealismu nebo odkazy na osobní tragédie.

Jsou to obrazy plné barev, známý spisovatel Jiří Kahoun o nich napsal: „Obrazy Jiřího Brodiny jsou z dobrého světa. Je to svět něhy, ticha, pastelových barev a pohody. Všechny náměty, sváteční, zdánlivě všední i výjimečné, jsou stejně hezké a poetické. Mají v sobě humor podobný laskavému pohlazení a posvátný klid stromu. Podobají se osamělým lipám a silným dubům, které dlouhé roky stojí a šumí uprostřed luk a polí. Jsou to vznešení pamětníci, české stromy s holubičí povahou a tiše zpívají zpěvy staré Číny. Silný urostlý strom s košatou korunou připomíná i sám malíř. Stojí oběma nohama pevně na zemi, rozhlíží se po podbrdském kraji a vesnici Všeradicích, kde žije.“

Chcete-li tyto obrazy sami vidět, vydejte se do Kulturního domu v Dobříši. Výstava potrvá do 28. června. Nebo navštivte malíře v jeho ateliéru ve Všeradicích, tel. 604 894 288.

Anna Skalická

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství