Sobota, 19. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obce významně pomáhají ochráncům přírody

ilustrační foto

Činnost rokycanských ochránců přírody je velice pestrá a mnohostranná. Od ekologické výchovy přes výchovu mladé generace až po praktické aktivity v přírodě či záchranu volně žijících živočichů. Toto si uvědomuje nejen široká veřejnost, ale i celá řada městských a obecních úřadů, kteří se snaží ochráncům přírody pomáhat. Každoročně se na městské a obecní úřady ochránci přírody obracejí s dopisem o finanční pomoc a ani letošní rok není výjimkou. V brzké době odejde dopis s žádostí o podporu na všechny obce, městyse či města Berounska, Hořovicka a Rokycanska, tedy místa, kde rokycanští ochránci přírody zajišťují pomoc volně žijícím živočichům, kteří se dostanou do nesnází.

PN
Led
04
2018
Ve Svaté vystavoval Jiří Vydra s dětmi
kultura - KULTURA
Napsal: Marta ŠeVac   

Přítomné přivítal starosta Svaté Milan Anýž (uprostřed s brýlemi), vedle něj ve světlém kostýmku skvělá sopranistka Jana Müllerová, vpravo v pruhovaném tričku Jiří Vydra.  Foto: Václav Šesták.V sobotu 9. prosince jsme měli tu čest se zúčastnit vernisáže výstavy známého malíře a sochaře Jiřího Vydry ze Svaté. Vernisáž se konala v zrekonstruovaných prostorech Obecního úřadu.

 

Jiří Vydra zde představil průřez svou tvorbou a děti z mateřské školky měly svá dílka umístěná v chodbě, tedy si je mohl každý návštěvník prohlédnout hned při vstupu do budovy. Vernisáž navštívilo velké množství lidí, kteří se s umělcem srdečně zdravili, a radost ze setkání byla velká.

„My máme s maminkou dohromady 180 let, nám už nemusí nikdo nic říkat,“ konstatoval Jiří Vydra.Vernisáž hudbou občerstvila dvě děvčata Klárka Šejvlová (příčná flétna) a Maruška Toporčáková (housle). Účastníky vernisáže přivítal sám umělec, přiblížil běh svého života a také tu zvláštnost, že už jako malý kluk si přál vystavovat právě ve Svaté, což se mu v jeho 80 letech podařilo – podle něj, musí být člověk trpělivý, a ne chtít všechno hned, což je vlastnost dnešní mladé generace. Po něm se slova ujal i starosta Svaté Milan Anýž, který poděkoval umělci za krásnou výstavu. Jak jsme se pak od něho dozvěděli, rekonstrukce této části budovy, v níž byla výstava, stála 150 tisíc korun a obec ji hradila z vlastního rozpočtu.

V kulturním programu dále vystoupila s několika operními áriemi sopranistka Janička Müllerová, jejíž zpěv si přítomné zcela podmanil, např. zazpívala árii Rusalky.

Na výstavě byla přítomná i umělcova téměř stoletá maminka a tři umělcovy sestry.

Jiří Vydra je známý také tím, že jezdí tvořit s nemocnými dětmi v Nemocnici Motol v Praze, takže má k dětem velmi blízko, chápe jejich dušičky a pomáhá jim uzdravovat se a rozvíjet. Tentokrát se do jeho uměleckého hledáčku dostaly děti z mateřské školky.

Marta ŠeVac

Aktualizováno Pondělí, 15 Leden 2018 09:09
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství