Sobota, 19. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obce významně pomáhají ochráncům přírody

ilustrační foto

Činnost rokycanských ochránců přírody je velice pestrá a mnohostranná. Od ekologické výchovy přes výchovu mladé generace až po praktické aktivity v přírodě či záchranu volně žijících živočichů. Toto si uvědomuje nejen široká veřejnost, ale i celá řada městských a obecních úřadů, kteří se snaží ochráncům přírody pomáhat. Každoročně se na městské a obecní úřady ochránci přírody obracejí s dopisem o finanční pomoc a ani letošní rok není výjimkou. V brzké době odejde dopis s žádostí o podporu na všechny obce, městyse či města Berounska, Hořovicka a Rokycanska, tedy místa, kde rokycanští ochránci přírody zajišťují pomoc volně žijícím živočichům, kteří se dostanou do nesnází.

PN
Led
02
2018
České mikrohologramy chrání miliony balení léků
Píšete nám - Různé zprávy
Napsal: Petr Hampl   

mikroČeská výzkumná společnost Optaglio sídlící v Lochovicích dodala v posledním čtvrtletí loňského roku protipadělatelskou ochranu pro více než 10 milionů balení léků a léčivých přípravků. Jedná se vesměs o ochranu skrytou, která doplňuje viditelné prvky. Optaglio tak umožňuje identifikovat i ty padělky, které překonaly základní ochrannou bariéru a dostaly se do oběhu.

 

“Je to skvělá zpráva pro pacienty a velmi špatná zpráva pro padělatele. Dokonce i v těch případech, kdy se jim podaří napodobit základní ochranný prvek jako vodoznak, čárový kód nebo jednoduchý hologram, nemohou vědět, zda obal neobsahuje další úrovně ochrany,” vysvětluje senior manažer vývojového centra Tomáš Karenský. „Obvyklý technologický závod, kdy vymýšlíme stále nové prvky a útočníci se je pokoušejí napodobit, je tak do značné míry eliminován.”

Skryté prvky protipadělatelské ochrany, jako např. neviditelný či infračervený inkoust, byly občas aplikovány už dosud. Mikrohologramy společnosti Optaglio jsou ale řádově pokročilejší a mnohem odolnější vůči pokusům o imitaci. Jedná se o miniaturní částice, které se při pohledu pouhým okem jeví jako kovový prach. Pod zvětšovacím sklem jsou patrné pravidelné tvary, holografický povrch a písmena či obrázky vyleptané na každém zrnku. Mikroskop pak umožní vidět na každém zrnku plný hologram, včetně všech vizuálních efektů.

Kontrakty na dodávky mikrohologramů pro farmaceutický průmysl budou pokračovat i v roce 2018.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace padělky léků každoročně způsobují smrt až milionu lidí. I když je výrobci mnohdy vybavují různými ochrannými prvky a někde byly nasazeny robustní systémy sledování pohybu jednotlivých krabiček (track&trace), nedaří se vytlačit falešné léky z trhu. Odhaduje se např., že až polovina léků prodávaných přes internet jsou padělky. Nasazování pokročilejších technologií, původně vyvinutých pro ochranu cestovních pasů a bankovek, by mělo tento problém zmírnit.

O společnosti Optaglio

Optaglio je výzkumná organizace a nejvýznamnější světový dodavatel bezpečnostních hologramů s velmi vysokým rozlišením. Během téměř 25 let své existence jsme dodali několik miliard hologramů. Naše technologie chrání doklady a produkty ve více než 50 zemích celého světa.

V roce 2015 otevřela společnost Optaglio ve středočeských Lochovicích jedno z nejmodernějších výrobních a výzkumných center v Evropě. Kromě toho má obchodní zastoupení ve Velké Británii.

Jsme držitelem příslušných mezinárodních certifikací a naše práce probíhá pod striktním bezpečnostním dohledem. Náš systém bezpečnosti pokrývá personální bezpečnost, procesy, informace i fyzickou bezpečnost. Jsme členem Mezinárodní asociace výrobců hologramů (IHMA – International Hologram Association), do jejíhož londýnského registru zapisujeme veškeré hologramy a bezpečnostní prvky, které vyrábíme. Petr Hampl

Aktualizováno Pátek, 19 Leden 2018 09:31
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství