Pondělí, 25. březen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obnova hořovického kina

kino HořoviceVe čtvrtek 4. dubna od 18 hodin proběhne v budově kina v Pražské ulici v Hořovicích veřejná prezentace projektu „Obnova hořovického kina“.

Jedná se o projekt rekonstrukce budovy kina, který připravili architekti Adam Wlazel a Kateřina Vídenová pod záštitou města Hořovice. Po prezentaci bude následovat otevřená diskuse.

Hlavním záměrem rekonstrukce je zachování podoby této unikátní budovy a kinosálu, který by mohl opět začít vítat diváky. Ve studii není opomenuto ani přilehlé okolí, které by po rekonstrukci pozvedlo vizáž Pražské ulice. O detailní popis celé rekonstrukce se postarají výše zmínění architekti a s návštěvníky jsou připraveni diskutovat. Akce se zúčastní i zástupci města Hořovice.

Alena Ratajová, DiS., koordinátor KPSS, protidrogový koordinátor, manažer prevence kriminality MěÚ Hořovice

PN
Dub
11
2018
Dopis pana místostarosty Havlíka na FB:
Napsal: Místostarosta Havlík   

…chtěl bych Vás seznámit s projektem výcvikového areálu pro záchranáře za lomem. Vznikly a začaly se šířit nepravdy a dezinformace, a proto bych vás chtěl seznámit podrobněji s celým projektem. Občané, kteří se zúčastnili veřejného zasedání, již byli seznámeni. (Pozn. red.: Jedná se o veřejné jednání 14. března, kde bylo přítomno cca 12 občanů.)

Areál by měl sloužit hlavně dětem. Naše děti by tam měly možnost v bezpečném prostředí si vyzkoušet silniční dopravu. Dále by se zde vzdělávaly pomocí odborných instruktorů IZS ohledně zásahu policie, hasičů či zásahu záchranné služby (viz. ilustrační obrázky). Areál by měl vzniknout na rozloze cca 40 000 m2, zbylé pozemky by sloužily k oddělení pásmem zeleně a valem od Kouta, tak i od Horní Kvaně. Na zbytku by mělo být parkoviště. Doprava v obci by se měla zvednout zcela minimálně. Mělo by do areálu dorazit pouze pár autobusů za den. A to vzhledem k dopravě z CHKO, nebo místního lomu, je zcela zanedbatelný počet. Program by měl být v době, kdy jsou děti ve škole. V odpoledních hodinách by měly možnost využívat areál místní spolky, nejvíce by využil areál náš SDH Zaječov, kterým by byl dle dopisu p. Hejtmanky k dispozici, popřípadě by využívala naše ZŠ a MŠ. Budeme tak mít v obci techniku IZS, která v případě problému bude využita pro blaho místních občanů.

Jednoznačně by areál přinesl mnoho dalších plusů a to odstranění turistů z Kouta a Kvaně, ti by se směřovali na parkoviště u areálu. Dále, jelikož by areál potřeboval vodu, mohla by se díky investici kraje vyřešit problematika vody na Kvani, potažmo kanalizace. V areálu, kterého by byla součástí i současná skládka zeminy, by byla skládka upravena na vzhledné prostředí. Dále si musíme přiznat, že v obci nám zavřeli již 2 obchody za 2 roky a s pohostinskou činností to také v obci nevypadá moc dobře. Jak lehký turismus, tak tento areál, by mohl přinést lidi, kteří si zakoupí nějaké zboží v našich obchodech, nebo zajdou na jídlo do naší restaurace. Díky tomu bychom zachovali tyto služby v naší obci.

Co by dále areál obci přinesl?

Kraj by zde provedl investici v řádech cca 120 - 150 mil. Kč. Dále by měl dávat okolo 8 mil. Kč na roční provoz areálu, tím by zde byla i nějaká příležitost pro zaměstnanost místních obyvatel. Ostatní plusy jsou příjmy do obecní kasy z vynětí z půdního fondu, placení daně z nemovitosti… tyto příjmy jdou z většiny do obecní pokladny.

Obec - Kraji daruje tyto pozemky, jelikož se stane partnerem projektu a je zcela běžnou praxí, že státní instituce si pozemky neprodávají, ale buď si je darují, nebo prodávají za 1 Kč. Přeci jenom je to z jedné kapsy, ať už státní, nebo krajské, či obecní. Obec bude mít tedy do budoucna příjmy z tohoto území.

A konečný plus je jednoznačně ten, že Zaječov vystoupí z anonymity cca 1200 obcí a naváže bližší vazby s krajem, a tím doufejme, budeme moci lépe a na více věcí čerpat finanční prostředky. V historii kraj podpořil mnoho projektů v obci a to: nový areál MŠ, prostory a sportoviště v ZŠ Zaječov, kanalizace, komunikace v celé šíři po kanalizaci a mnoho dalších projektů. Osobně si myslím, že tento areál nikterak nenaruší klidný život naší obce. Když to zjednoduším, budou se zde dopoledne školit malé děti z okolních obcí a měst. Přinese to obci nějaké plusy a to i místním občanům v dané lokalitě. Naše děti budou připraveny více než jiné na život v nepříznivých situacích, tak i na cestách. Zásah do krajiny v této části nebude nikterak radikální, několik buněk a jeden domek a to ve stylu, který zapadne do krajiny a pár desítek metrů komunikací, kde bude dopravní hřiště.

Budeme rádi za Vaše kladné či záporné připomínky. Vladimír Havlík

Aktualizováno Středa, 11 Duben 2018 09:13
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství