Pátek, 10. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Leonardo da Vinci v Praskolesích

DSC 6470V červenci a srpnu bude v Praskolesích v kapli sv. Prokopa výstavka s názvem Leonardo da Vinci (a jeho neznámy český pokračovatel). Uvidíte živý obraz „Poslední večeře v řetízkové šatně dolu Hamr I“. Podle neznámého Největšího Čecha. Fotografoval J. Škrleta. Ve dnech 4. – 6. července (na svátky sv. Prokopa, Cyrila a Metoděje a Mistra Jana Husa byla kaple pro veřejnost otevřená cca od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin a v technických přestávkách autora výstavy poskytl k ní výklad (viz foto). V dalších dnech bude přístup do kaple možný na požádání po dohodě s obecním úřadem (pí Drábková) nebo s vedením dětského tábora (p. Čáp), nebo s otcem Stefanem na faře. Libor Gottfried

Další fota

PN Berounsko Výlet do přírodní rezervace Koda v Českém krasu
Kvě
29
2020
Výlet do přírodní rezervace Koda v Českém krasu
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Naďa Kolenská   

koda rybník 7Národní přírodní rezervace Koda nás určitě upoutá svou rozmanitostí.

Pokud přijedete vlakem, mohli bychom se do ní vypravit ze železniční zastávky v Srbsku. Vydáme se po žluté, hned za přejezdem nás čeká poměrně prudké stoupání. Asi po kilometru dojdeme do lesa, ale ani tady se nevyhneme stoupání. Přijdeme ke Kodské studánce, která je svedena do kapličky a vytéká do rybníčka. Voda má stálou teplotu kolem 11oC, proto rybníček pod pramenem nikdy nezamrzá. Vývěr vody je přístupný po několika schůdcích v břehu rybníčku.

 

Cca po 150 metrech zabočíme vpravo, cesta značená není, ale již jdeme z kopce podél potoka Koda, který nás dovede až ke Kodským kaskádám. Zde jsou malinké vodopády, tůně i pěnovcové vyvěračky - to se dešťová voda smíchá s vápencem, a když vyvěrá na povrch, nasycená částečkami vápence, ukládá ho všude, kudy teče.

Pokračujeme podél potoka Údolím děsů, to je chatová osada na stráni nad potokem, za ní projdeme lesem a asi po 150 metrech se dostaneme na žlutou a vracíme se k zastávce.

Navštívit můžeme v okolí také Kodskou jeskyni, nachází se ve svahu jižního uzávěru Kodské rokle. Je volně přístupná, a i přes své malé rozměry patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Českého krasu. Jednoduchá, jen 17 metrů dlouhá pohodlná chodba, vypadá jako uměle vylámaná.

Stejně tak zajímavý je vodopád v Císařské rokli, kde jsou také pěnovcové kaskády.

Pro váš hezký výlet sestavila Naďa Kolenská.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství