Pátek, 05. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Berounsko Více zeleně v Berouně? Pomoci může každý!
Kvě
12
2020
Více zeleně v Berouně? Pomoci může každý!
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Václav Kovář   

Přípravné práce v Talichově ulici.Už rok se spolek Berounská zeleň snaží o výsadbu stromů a zakládání zelených ploch v našem městě. Cílem spolku je přitom co nejvíce zapojit do dění také místní obyvatele. Polovina května je velmi důležitá hned pro dvojici z aktuálních projektů.

 

Prvním je výsadba trvalkového záhonu v Talichově ulici před gymnáziem, kde byla už vloni na podzim péčí spolku vysázena alej hlohů. Od 15. do 17. května vždy od 17.00 do 19.00 zde budou probíhat výsadby trvalek, a to rostlin darovaných přímo berounskými občany. Celkem bude potřeba vysázet přes 800 kusů rostlin, na které byla vyhlášena veřejná sbírka. Pomoci může každý, seznam suchomilných rostlin vhodných pro výsadbu je uveden na Facebooku a webu Berounské zeleně. Stačí rostlinku na zahradě vykopnout, přesadit do květináče a v jeden z výsadbových dní a určený čas přinést do Talichovky. O trvalkový záhon stejně jako o alej na podzim vysazených stromů se budou starat studenti gymnázia, kteří už nyní chodí stromy pravidelně zalévat.

Časem bychom trvalkový záhon chtěli doplnit ještě o kameny a lavičky, na které si budou moci kolemjdoucí sednout a odpočinout si v kvetoucích záhonech. Pomozte nám trvalky v Talichovce vysázet, přispějte rostlinkou ze své zahrádky k tomu, aby vzkvétalo celé naše město. Výsadby koordinuje Lenka Králová, pokud budete mít otázky k výsadbě nebo se budete chtít domluvit na individuálním termínu, což je možné, ozvěte se jí na email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Druhým důležitým projektem, který startuje v sobotu 16. května je hlasování do participativního rozpočtu Středočeského kraje. Sem letos Berounská zeleň přihlásila dva projekty. Prvním je obnova tůní v Brdatkách, kde bychom nejenom rádi podpořili místní unikátní biotop, ve kterém se vyskytuje řada vzácných a ohrožených rostlin a živočichů, ale také tuto lokalitu více zpřístupnili veřejnosti. Vzniknout by měly haťové lávky a zpevněné chodníčky, které návštěvníky zavedou přímo do nitra mokřadu a nechají je do něho nahlédnout jako do přírodního akvária.

Druhým projektem v participativním rozpočtu kraje je výsadba stromové aleje podél nově zrekonstruované Plzeňské ulice. Cílem je vysadit dvacítku nových stromů a zastínit novou cyklostezku i chodník pro pěší, a zároveň v kombinaci s keřovými porosty odhlučnit frekventovanou silnici, snížit prašnost a zadržet více vody v této lokalitě.

Aby byly tyto dva projekty úspěšné, budeme potřebovat získat co nejvíce hlasů. Každý může hlasovat pro více projektů, celkem má k dispozici pět kladných hlasů (maximálně dva na jeden projekt) a dva záporné (udělit může dvěma projektům po jednom záporném hlase). Hlasování bude probíhat na webu Středočeského kraje, nebo korespondenčně. Podrobnosti k hlasování najdete brzy také na Facebooku a webu Berounské zeleně. Děkujeme za podporu, Berounská zeleň je i váš projekt.

Za spolek Berounská zeleň Václav Kovář

www.berounskazelen.cz

 

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství