Středa, 29. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN Berounsko Sochy a 90 let berounské nemocnice
Lis
08
2019
Sochy a 90 let berounské nemocnice
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Lucie Menclová   

Zúčastnění sochaři dostali ocenění své práce od majitele nemocnice Ing. Sotiriose Zavalianise (uprostřed v bílé košili).  Foto: Václav Šesták.V neděli 13. října došlo v Rehabilitační nemocnici k dvojité oslavě. Slavnostní zakončení sochařského sympozia 2019, které zahájilo tento jedinečný den, se stalo vyvrcholením práce 11 sochařů, které od 24. července mohli návštěvníci parku pozorovat při jejich práci.

 

Všechny sochy se povedly, a tak bylo velmi těžké vybrat z nich ty vítězné. Porota musela přistoupit k několika zdvojeným a ztrojeným místům.

Na čtvrtém děleném místě se umístili sochaři Jan Novotný a Martina Niubó Klouzová, na rovněž děleném třetím místě pak sochaři David Kraček, který byl hostem sympozia, Kamila Housová Mizerová a Karolína Kračková Neprašová. Druhé místo bylo rozděleno mezi dva umělce pana Miroslava Mlynáře a paní Jaromíru Němcovou. Svou sochou „Na hlavu padlý (totem nové doby)“ porotu zaujal, a první místo obsadil, pan Pavel Míka. Ostatní účastníci sympozia byli oceněni Čestným uznáním.

Zeptali jsme se vítěze letošního ročníku, jak se mu akce líbila. „Akce se velmi povedla, stejně jako celé sochařské sympozium. Děkuji majiteli a pořadatelům, že jsem měl tu možnost se letošního ročníku zúčastnit,“ poděkoval usměvavý sochař a restaurátor Pavel Míka.

Tím však ocenění sochařů letošního ročníku neskočilo. Příležitost vybrat svého favorita dostala i veřejnost prostřednictvím hlasování. Bylo překvapením, že se shodně sešel názor s porotou o druhém místě. První místo s bezkonkurenčním počtem 202 hlasů, z celkového počtu 400 hlasů, získala Martina Niubó Klouzová a její socha „Pandořina skříňka“. Druhé místo obsadila Jaromíra Němcová se sochou „Čas běží“ a třetí místo veřejnost přisoudila Miroslavu Mlynářovi s „Minotaurem“.

Vítězka volby veřejnosti paní Martina Niubó Klouzová ve své děkovné řeči zmínila i důvod svého vítězství. „Za vysoký počet mých hlasů může jednoznačně dětské publikum. Je to fajn, že se mladá generace účastní a má zájem o umění. Těší mě takové akce, které tyto mladé k podpoře umění vedou. Myslím si, že bychom je měli ve vlastním zájmu touto cestou vést,“ poděkovala sochařka.

Na sochy se můžete přijít podívat osobně do našeho parku.

Slavnostní den, který si nenechala ujít většina zaměstnanců Rehabilitační nemocnice Beroun, volně přešel do oslav 90 let od založení berounské nemocnice. Moderátor Olda Burda stručně připomněl historii vzniku nemocnice, její důležité milníky, majitel nemocnice Ing. Sotirios Zavalianis přítomné kolegyně a kolegy potěšil zmínkou o zahájení kroků k výstavbě firemní mateřské školky, která zaměstnancům Rehabilitační nemocnice chybí, a vyslyšel tak jejich prosby. Dále připomněl neustávající práce na stavbě Centra duševní rehabilitace. Popřál všem krásné odpoledne a tím oficiálně zahájil oslavu výročí nemocnice.

Zaměstnanci nemocnice Beroun, ale i jejich sesterských zařízení Nemocnice Hořovice a Multiscan Pardubice, se mohli bavit při poslechu skupiny The Party Band, vystoupení Řeckého tanečního souboru a tanečnic TS Rytmus Úvaly.

Pro rodiny s dětmi bylo připraveno mnoho aktivit od malování na obličej, divokého elektrického býka, přes obrovský skákací hrad až po soutěžní stezku, zakončenou lákavými odměnami. Malé i velké diváky uchvátilo loutkové představení Divadélka Vysmáto s protagonistou Alešem Bílkem z Olešné.

Jednoznačným vrcholem celého odpoledne bylo vystoupení kapely SLZA, která roztančila publikum a jejíž alespoň jednu skladbu znali všichni hosté. Koncert skupina zakončila několika přídavky a neplánovanou autogramiádou pro desítky fanoušků všech věkových skupin.

Historie:

O zřízení nemocnice v Berouně se začalo uvažovat již během 19. století, přesněji v 70. letech 19. století, kdy se město začalo průmyslově rozvíjet. Na samotné zahájení stavby došlo až v roce 1927 a zúčastnilo se jí na 60 firem, z toho téměř polovina ze samotného Berouna. Ke slavnostnímu otevření nemocnice došlo 1. prosince 1929. Od té doby pak nemocnice měnila své názvy od Všeobecné veřejné okresní nemocnice přes Masarykovu nemocnici až k dnešnímu názvu Rehabilitační nemocnice Beroun.

Koncem 30. let však berounská nemocnice přestala kapacitně stačit a začalo se uvažovat o přístavbě, především oddělení interny. Bohužel dění tomu nepřálo a rozšíření nemocnice se o 40 let oddálilo. S přestávkami procházela nemocnice opravami, a teprve v r. 1976 došlo k výstavbě nové budovy pro internu a léčebnu dlouhodobě nemocných. Otevřena byla v březnu roku 1980, o tři roky později šestilůžková jednotka intenzivní péče a v roce 1985 lůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Tento stav byl ale v době před privatizací nemocnice v roce 2007 jiný, některá oddělení již neexistovala. Rok 2007, rok privatizace, byl rokem vzkříšení berounské nemocnice. Díky nemalým investicím do stavebních úprav, které byly zásadního rázu a investicím do věcně i odborně špičkového vybavení, a hlavně díky odborníkům poskytujícím kvalitní lékařskou péči s lidským přístupem, je Rehabilitační nemocnice Beroun právem na špici zdravotních zařízeních tohoto druhu.

Lucie Menclová, tisková mluvčí RN Beroun

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství