Pátek, 21. únor 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Pozvánka do Hořovic na slavnostní otevření Kavárny Včera

Tomáš HanákVe čtvrtek 20. února bude ve 14 hodin slavnostně otevřena nově zřízená Kavárna Včera v Hořovicích. Přestřižení pásky se zúčastní místostarosta Hořovic pan Ondřej Vaculík, a také známý rodák z našeho regionu, pan Tomáš Hanák. O hudební vložku se postará jazzová kapela Prague Busk Men. Zveme širokou veřejnost.

PN Berounsko Děti ze ZŠ Beroun-Závodí si zkoušely první pomoc
říj
01
2019
Děti ze ZŠ Beroun-Závodí si zkoušely první pomoc
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Květa Hrbáčková   

pomoc4Světový den první pomoci si připomínáme od roku 2000 vždy druhou sobotu v září. Vyhlášení provádí Mezinárodní federace červeného kříže a červeného půlměsíce. Tradičně akce organizuje Český červený kříž ve spolupráci s dalšími partnery – Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor, dobrovolní hasiči, Policie ČR a další. Vždy se jedná o ukázky poskytování první pomoci.

 

Děti školní družiny v Základní škole Beroun-Závodí si připomněly Světový den první pomoci především prakticky se zdravotnickým instruktorem ČČK, ale i hasičem Miroslavem Hrbáčkem. Praktická ukázka nepřímé srdeční masáže a umělého dýchání pro nás byla velice zajímavá, ale hlavně poučná. A ještě větší radost byla z toho, že si jej vyzkoušely všechny děti. A o to nám především šlo. Jedině pak může vzniknout kladný výsledek, kdyby bylo potřeba tuto nepřímou srdeční masáž použít doopravdy.

Rozdělili jsme se na tři skupiny a pracovali na třech stanovištích: zkoušeli jsme resuscitaci, obvazování ruky a kolene, učili se zjistit, co se raněnému stalo a zavolat mu lékařskou pomoc. Všechny skupiny se navzájem prostřídaly a tak splnily všechny úkoly. Odpoledne nám uteklo jako voda a my byli spokojeni. Naši prvňáčci se naučili něco nového a my starší jsme si všechno zopakovali. Nyní nastává otázka, zda bychom opravdu sami dokázali tuto první pomoc poskytnout. Navíc jsme se dověděli, že existuje na dispečinku zdravotnické záchranné služby takzvaná asistovaná první pomoc po telefonu, kdy nám operátoři tísňové linky radí, jak postupovat s první pomocí až do příjezdu záchranných složek. I toto je velmi důležité vědět a řídit se pokyny pracovníka. Nikdy nikdo neví, kdy on sám bude potřebovat rychlou pomoc. Proto je důležité si tyto věci a zásady připomínat. Květa Hrbáčková

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství