Pátek, 21. únor 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Stoletá sokolka z Komárova

deverPaní Miloslava Deverová, rozená Velichová, se narodila na okraji brdských lesů v obci Velcí u Jinec. Jako žačka v šesti letech vstoupila do Sokola v Jincích, kam ji a jejího bratra Antonína přivedl otec František Velich, který patřil k spoluzakládajícím členům Sokola Jince. V osmnácti letech se zúčastnila X. všesokolského sletu jako cvičenka skladeb dorostenek i žen.

PN Berounsko 100 let organizovaného včelaření v Litni a okolí
Zář
06
2019
100 let organizovaného včelaření v Litni a okolí
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Luboš Fait   

ilustrační fotoV podzimní večer dne 30. listopadu 1919 zasedli včelaři z Litně a okolí ke své ustavující schůzi, neboli valné hromadě, jak se tehdy říkávalo, v útulném lokále hostince „U Jenčů“, který byl v čp. 69 na náměstí. Schůzi svolali farář Josef Kreisinger, společně s řídícím učitelem Václavem Cidlinským – tolik z citace textu Ing. Zdeňka Zdrůbka, bývalého předsedy Místního NV v Litni, který ho sepsal k 60. výročí včelařství na Liteňsku.

 

V současné době sdružuje Základní organizace Českého svazu včelařů Liteň celkem 16 obcí, od Měňan až po Hlásnou Třebáň a včelaří zde 62 řádných členů, kteří se v současné době starají celkem o 659 včelstev.

Ale zpět ke zmíněnému výročí 100 let od založení včelařského spolku. To si začínali včelaři připomínat již v roce 2004, kdy k výročí 85 let existence své včelařské organizace uspořádali své první Medové odpoledne (MO). Tato akce se tak koná každoročně a letos bude uvedena již po šestnácté. Konkrétně se jedná o sobotu 14. září a akce se uskuteční ve Společenském domě v Zadní Třebani.

Letos bude ale začínat netradičně již v 9.30, kdy připravujeme pro včelaře i ze vzdálenějších míst čtyřhodinový vzdělávací kurz, který povede významný včelař Ing. Dalibor Titěra, který je vedoucím pracovníkem Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Kurz se zajisté dotkne nejžhavějších novinek z oblasti včelařství a myslím si, že neméně zajímavá bude i diskuse.

Samotný program MO pak bude začínat kolem 14. hodiny a jako tradičně jej zahájí vystoupení kontrafagotistů. Z programu se zmíním o aktivitách pro děti. Ty budou malovat obrázky se včelí tématikou za sladkou odměnu, zdobit medové perníčky, vyrábět svíčky ze včelího vosku a po dobu vystoupení předsedkyně České apiterapeutické společnosti, z.s., př. Gabriely Hiklové si budou moci zhlédnout v přilehlých prostorách trošku včelařskou pohádku, nebo si hrát na dětském koutku hned vedle společenského domu. V jednání je i projížďka na koních.

I pro nevčelařící návštěvníky MO bude určitě zajímavá zmiňovaná přednáška př. Hiklové z oboru apiterapie od 15 hodin. V posledních letech začínají lidé více dbát na zdravý životní styl. Proto zajisté uvítají informace např. o dýchání úlového vzduchu v návaznosti na respirační obtíže, o včelí energii a pobytu u včel (ležení a relaxace, pití ovčelené vody, dechová cvičení, masáže), o včelím jedu a jeho využití v praxi, apod.

V průběhu odpoledne budou moci návštěvníci ochutnat velkou řadu medového pečiva, ale i medoviny, ale také se seznámit s různými lidskými aktivitami. Pochopitelně si budou moci zakoupit i med domácích včelařů a prohlédnout si včely v proskleném úle.

Celé odpoledne zakončí koncert komorního souboru Harmonia Mozartiana Pragensis. Na programu budou drobné skladby dvou současných hudebníků, včelařů – Ivana Kurze a Jaroslava Šarouna, které doplní jedinečné skladby klasicistního skladatele Františka Vincence Kramáře.

Na závěr bych se ještě rád zmínil o dalších akcích, které liteňští včelaři připravili tentokrát vyloženě pro děti. 22. května proběhl v ZŠ F. J. Řezáče Liteň včelí den. Členové naší ZO přišli do školy, přinesli sebou živé včely, kde byla k vidění i včelí matka, ukázali nejzákladnější pomůcky včelaře, promítali filmy a doplňovali informace. V tvořivé dílně si žáci mohli vyzkoušet výrobu svíček ze včelího vosku.

Hlavní pochvala ale patří samotné škole. Na naši návštěvu se vskutku důkladně připravila. Na chodbách byly k vidění různé výtvarné výtvory inspirované životem včel a na první pohled bylo zřejmé, že se nejednalo o pouhé symbolické gesto, ale že se všechny třídy musely ta toto setkání cílevědomě připravovat. O to více bylo setkání zajímavější a myslím i přínosnější. V menším rozsahu pak byla dva dna později návštěva v MŠ Zadní Třebaň. I zde mohly děti vidět živé včely, seznámit se s pomůckami včelaře a některé si i vyzkoušet. Hovořilo se také o historii včelaření a děti viděly např. i košnici, ve které se včely také kdysi chovaly. I zde se těšila zájmu výroba svíček ze včelího vosku.

Prvním důvodem těchto akcí bylo právě výše zmíněné výročí organizovaného včelařství na Liteňsku a druhým skutečnost, že na den 20. května připadá od roku 2016 Světový den včel. Tento den byl schválen o rok dříve na Apimondii, což je světová federace včelařských svazů a organizací zabývajících se včelařstvím.

Luboš Fait, předseda ZO ČSV Liteň

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství