Čtvrtek, 17. říjen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Zubní pohotovost v Nemocnici Hořovice

NHNedílnou součástí Nemocnice Hořovice je také zubní ambulance. Na oddělení jsou používány vysoce moderní diagnostické a terapeutické prostředky (např. digitální zpracování RTG vyšetření na počítači, který umožňuje detailní rozbor situace ve vašich ústech).

K vybavení ambulance patří také panoramatický rentgen a vlastní zubní laboratoř.

PN Berounsko Krása skrytá v kamenech v berounském muzeu
Kvě
31
2019
Krása skrytá v kamenech v berounském muzeu
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Vlastimil Kerl   

acháty 9027V Muzeu Českého krasu v Berouně je od čtvrtka 16. května k vidění nová výstava „Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech“, která vás přesvědčí, že příroda je mocná čarodějka. Objevíte na ní dramatické okolnosti zrodu achátů z nitra bouřících sopek. Zjistíte, co obnáší jejich sběr v přírodě. Poznáte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla.

 

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 16. května v Jenštejnském domě na Husově náměstí v Berouně. Zúčastnilo se jí na 80 lidí z řad odborné i laické veřejnosti, kteří si vyslechli komentovanou prohlídku pod vedením kurátora Mgr. Pavla Bokra a Františka Janouše, jednoho ze spoluautorů výstavy.

Výstava je členěna na dvě části – v přízemí muzea se návštěvníci seznámí pomocí velkoformátových fotografií, videoprojekce a modelu sopky se vznikem achátů, se způsoby jejich hledání a následného opracování. V prvním patře na ně pak čekají samotné krásně nasvícené exponáty.

Nechybí dotyková obrazovka s mapami nalezišť a fotografiemi jednotlivých lokalit. V pokladně je možno zakoupit různě velké kusy zmíněných polodrahokamů. K dostání je také publikace „Acháty Barrandienu a další leštitelné materiály“, která pojednává o historii a současnosti sbírání achátů i dalších dekoračních kamenů v této oblasti.

Výstava potrvá do konce září. Komentované prohlídky se uskuteční 18. 5., 13. 7., 3. 8. a 31. 8. Mgr. Vlastimil Kerl

www.muzeum-beroun.cz

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství