Neděle, 26. květen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Včelí den v ZŠ Liteň

VčelaVe středu 22. května proběhne v Základní škole Liteň včelí den, který je inspirován Světovým dnem včel (ten připadá na 20. 5.) a 100 lety od založení včelařské ZO Liteň.

V ZŠ Liteň budou naši včelaři seznamovat žáky s historií včelařství, zákonitostmi a problematikou včelařství, ale i ochranou před včelím žihadlem apod. Žákům předvedou také ukázky výroby svíček ze včelího vosku a seznámí je s některými pomůckami včelaře.

V pátek 24. května pak budu obdobnou akci prezentovat ještě v Mateřské škole Zadní Třebaň.

Luboš Fait, předseda ZO Českého svazu včelařů Liteň

PN Berounsko Připomínka 90 let od narození spisovatele Františka Nepila
Bře
11
2019
Připomínka 90 let od narození spisovatele Františka Nepila
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Vlastimil Kerl   

PhDr. Helena mevaldová, dcera Františka Nepila, při besedě.Osobnost a dílo Františka Nepila přitahují pozornost i po letech. Mimořádnou návštěvnost měl Nepilovský podvečer pořádaný Muzeem Českého krasu a Městskou knihovnou Beroun u příležitosti nedožitých 90. narozenin tohoto významného spisovatele, který je bytostně spjat s Berounskem.

 

Kapacita muzea byla zcela naplněna, na 50 návštěvníků si přišlo poslechnout přednášku na téma Nepil – spisovatel v podání knihovnice Ivy Stlukové. Přednáška byla prokládána čtením úryvků z Nepilova díla v podání paní Lenky Kuhar Daňhelové, které zachycovaly autorovy vzpomínky na jednotlivé životní etapy.

V druhé části více než dvouhodinového programu dále vystoupila paní Helena Mevaldová, dcera Františka Nepila. Prostřednictvím rodinných fotografií vylíčila především vztah svého otce ke skautingu, přírodě a rodnému kraji. Následovala živá beseda, která představila známého autora pohádek a fejetonů jako otce a člověka. Součástí programu byla také prohlídka minivýstavy předmětů z jeho pozůstalosti. Návštěvníci mohli spatřit např. spisovatelův první psací stroj, rukopis jeho knihy Naschválníčci či dřevěný nožík na otevírání dopisních obálek, který si sám vyřezal.

O Nepilovský večer byl velký zájem.

„Velká účast nás mile překvapila, bereme ji jako důkaz toho, že kvalitní literatura odolává času i trendům, a že lidé berou Františka Nepila jako svého autora, jehož dílo čerpá inspiraci z regionu. Největší radost máme z doprovodného programu pro školy. Na tzv. Nepilovská dopoledne máme již objednáno přes 200 dětí z různých ZŠ, museli jsme akci dokonce prodloužit o týden,“ řekl Mgr. Vlastimil Kerl z Muzea Českého krasu.

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Mgr. Vlastimil Kerl

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství