Středa, 29. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN Berounsko Berounka přilákala přes třicet zájemců o ptactvo
úno
11
2019
Berounka přilákala přes třicet zájemců o ptactvo
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Pavel Moulis   

Účastníci vycházky.Více než třicet ochránců přírody a dalších zájemců z nejrůznějších koutů České republiky o pozorování zimujícího ptactva se vydala v sobotu 9. února na tradiční zimní vycházku k řece Berounce. S železnou pravidelností se rokycanští ochránci přírody vydávají na tuto lokalitu, aby se zde kochali přítomností řady ptačích skvostů. I přes relativně příznivé počasí (zamrzlé okolní vodní plochy) nebyla řeka obsazena tak, jak bychom očekávali. Přesto akce patřila k těm výjimečným. Nejen krásným, slunečným počasím, přítomností nejrůznějších lidí i ze vzdálených míst republiky (Tábor, Prachatice, Praha), ale i pozorováním morčáka velkého, hohola severního či volavky bílé. Díky téměř jarnímu počasí jsme měli možnost pozorovat i řadu dalších druhů. Jmenujme např. káně, poštolku a samozřejmě i kormorány. Neméně zajímavé bylo i pozorování volavek popelavých či sýkorek, které svými hlasovými projevy vítaly jaro.

 

Celá akce začala srazem na rokycanském nádraží před devátou hodinou ráno. Zde měli někteří šanci pozorovat několik městských druhů opeřenců zdržujících se v blízkém parku. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že tato akce bude patřit k těm povedeným. Navíc se k nám v Plzni připojila početná skupina zájemců a tak počet účastníků přesáhl hranici třiceti pozorovatelů a obdivovatelů přírody. Po krátkém úvodu, který byl věnován nejen organizačním záležitostem, ale i důvodu naší vycházky – pozorování ptactva – jsme šli k řece. Tam jsme si připomněli i další důvod a to jsou mokřady. Tato akce byla totiž, po dohodě s Českou společností ornitologickou, zařazena do série akcí, které mají připomenout podepsání tzv. Ramsarské úmluvy, k čemuž došlo 2. února 1971. Z tohoto důvodu byl posléze tento den vyhlášen Světovým dnem mokřadů.

Pozorování kormoránů. Fota: Pavel Moulis.

U řeky Berounky, která je významným zimovištěm vodního ptactva, jsme pozorovali několik labutí, kachen, jednu husu domácí doprovázenou husou labutí. Ta byla zajímavým zpestřením vycházky. Jinak přítomnost opeřenců nebyla nikterak velká. Všímali jsme si však i dalších ptačích druhů – strak či strakapoudů. Vodní plochy v kraji byly převážně zamrzlé, tedy jsou ptáci vázaní na vodu soustředěni na řece Berounce, ale v relativně malých počtech. Pěkného počasí jsme využili nejen k odpočinku, ale i občerstvení. Na rozdělaném ohni jsme si opekli přinesené pochutiny a bylo nám dobře. Po obědě cesta pokračovala po zrušené trati do Chrástu na vlak. Pozorovali jsme i několik dalších druhů drobného zpěvného ptactva, které dávaly jasně najevo, že se blíží jaro a je potřeba co nejdříve obsadit hnízdní teritoria.

Zhruba deseti kilometrová trasa se účastníkům líbila. Viděli celou řadu zajímavých druhů, přičemž přestávky na odpočinek byly vyplněny informacemi nejen o zde se vyskytujících druzích, ale i aktivitách rokycanských ochránců přírody. Ti se nyní pečlivě připravují na další zajímavé akce, které se v letošním roce uskuteční. O jejich seznam si lze napsat na adresu: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany, nebo je najít na www.csop.erc.cz

Další akcí bude v sobotu 30. března úklid Klabavské nádrže a následně pak v sobotu 6. dubna myslivecká burza a následně večerní ochranářská zábava, na kterou jste srdečně zváni.

Přírodovědnou, ornitologicky zaměřenou vycházku za zimujícími opeřenci lze hodnotit za velice vydařenou, neboť jsme v průběhu trasy pozorovali nejen výše zmiňované druhy, ale především oslovili potencionální zájemce o účast na námi pořádaných dalších akcích. Samozřejmě jsme viděli i další, neméně zajímavé ptačí druhy. V rámci vycházky však nebyla nouze ani o poslouchání prvních nesmělých zvukových projevů čížků, hýlů či sýkorek. To již dává tušit, že jaro pozvolna přichází. V přírodě už svá území obsazují výři či krkavci, lze pozorovat první zajíčky i mláďata divokých prasat. V brzké době se dočkáme i prvních navrátilců z jihu.

Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství