Pondělí, 22. duben 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Muzea v Hořovicích a Žebráku zahajují sezónu

sirky 2Muzeum Hořovicka

Starý zámek, Hořovice

horovice@muzeum-beroun.cz

Svoji třetí sezónu zahajuje Muzeum Hořovicka o víkendu 6. a 7. dubna. V sobotu i v neděli je pro návštěvníky zvýhodněné vstupné 5,- Kč.

Ve čtvrtek 18. dubna od 17 hodin se uskuteční vernisáž výstavy „Historie sirkařství na Hořovicku“, která bude otevřena v rámci stálé expozice od 19. dubna do 8. září v době 9 - 12 a 12.30 - 17 hodin.

PN Berounsko Starý mlýn v Suchomastech přivítal návštěvníky
úno
08
2019
Starý mlýn v Suchomastech přivítal návštěvníky
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Naďa Kolenská   

Užít výstavu si přišla (zprava) rodina Novákových z Chodouně a Biňovcovi z Bykoše. Na návsi poletují husy a s hlasitým kejháním míří k rybníku či potoku. Ranní kokrhání kohouta a hejna slepic i s kuřaty poctivě prohrabují kde jaký kout na veřejném prostranství. Krávy i kozy se pasou na loukách opodál. Snad v každém stavení je králíkárna s pěknými ušáky, mezi tím vším si hrají děti. Zní to jako pohádka, a přece by se našli pamětníci, kteří si na tu dobu ještě vzpomenou.

 

Těm by se určitě nemohlo stát, aby na otázku, jak vypadá kráva, odpověděli, že je fialová a mrkev, že roste v supermarketu. Takto prý odpovídalo podle jednoho slovenského časopisu plno dětí.

O to více patří poděkování všem svazům chovatelů, kteří se snaží zachovávat tradice v chovatelství. Celý rok se starají o svá zvířata, aby nám je potom představili na svých výstavách. Většina chovatelů i přes pokročilý věk připravuje ve svém volnu výstavy. Odměnou jim je, kromě získání cen na základě vyjádření posuzovatelů, i zájem návštěvníků, kteří přicházejí hlavně s dětmi za poznáním i potěšením.

Místní chovatelé při přátelském posezení.

Tak tomu bylo i v sobotu 19. ledna v Suchomastech, kde pořádal místní svaz chovatelů svou tradiční zimní výstavu. V prvním patře budovy Starého mlýna, kde se výstavy pořádají, jsme mohli vidět přes 200 kusů králíků různorodých plemen. Např. německého obrovitého strakáče, který je gigantem mezi králíky, a řadí se hned na druhé místo za belgického obra. Dospělý samec dosahuje váhy až 8 kg.

Tomáš a Zdeňka Sochorovských s rodiči, kteří přijeli z Podbrd.

O patro níž byly voliéry s  holuby, dle příručky - průvodce výstavou - jich bylo 230 kusů. K vidění byl například Prácheňský káník, je to plemeno holuba domácího a řadí se mezi užitková plemena.

Podle hlasitých zvuků bylo patrno, že nejnižší patro patří drůbeži. Své zastoupení tady měly husy, kachny, perličky i křepelky a slepice různých zajímavých plemen. Nechyběla ani na výstavách vždy obdivovaná Kočinka, řadící se mezi největší a nejtěžší slepice na světě. Tyto masivní krásky pocházejí z Číny a jejich prapůvod sahá až do exotické oblasti Indočíny.

V Suchomastech jsou rádi, že se jim do organizace přihlásili dva mladí chovatelé a tak budeme doufat, že jen tak konec chovatelství v Čechách nebude.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství