Neděle, 17. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN Berounsko Putovní výstava představuje život a dílo Jana Preislera
Kvě
30
2018
Putovní výstava představuje život a dílo Jana Preislera
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Město Králův Dvůr   

Starosta Petr Vychodil spolu se senátorem a místostarostou města Jiřím Františkem Oberfalzerem postupně vyjímali jeden dokument za druhým a všichni přítomní žasli nad tím, jaké že tiskoviny, ale i ostatní dokumenty, např. dopisy či deníky, tito dva pánové ze schrány vyndávali.  Fota: Pavel Paluska.Slavnostní vernisáží byla v pátek 27. dubna zahájena v Základní škole v Králově Dvoře – Počaplech putovní výstava přibližující život a dílo významného popovického rodáka, malíře Jana Preislera. U příležitosti 100. výročí úmrtí tohoto umělce ji pořádá město Králův Dvůr ve spolupráci s Muzeem Českého krasu v Berouně a společností Machart s.r.o.

 

Výstavou o Janu Preislerovi chceme toto kulaté výročí připomenout a jeho tvorbu přiblížit všem zájemcům, ale především mladé generaci. Při vernisáži starosta Králova Dvora Petr Vychodil otevřel schránku s dobovými dokumenty, která byla nalezena za bustou Jana Preislera, která je umístěna na budově školy v Počaplech na Preislerově náměstí a v současné době prochází rekonstrukcí na mateřskou školu.

V ZŠ Počaply byla výstava ke zhlédnutí do 11. května, od 15. května byla umístěna v ZŠ Králův Dvůr, kde je možno ji vidět do 25. května, od 29. května do 8. června bude přestěhována do králodvorského zámku. V Muzeu Českého krasu v Berouně bude k vidění od 12. června do 31. července.

Jan Preisler - grafik, malíř a ilustrátor, největší umělec, kterého Berounsko dalo naší národní kultuře. Bývá nazýván malířem rodného kraje, malířem jara a malířem české duše. Je úzce spjat s naším městem a s naším krajem. Narodil se v Popovicích v rodině hutního dělníka. Tam a v nedaleké Karlově Huti také prožil své dětství. Do školy chodil v Počaplech a do měšťanské školy v Berouně. Pomocí stipendií studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze u Františka Ženíška a po jeho odchodu tam i sám vyučoval. Později se stal profesorem na Akademii výtvarných umění.

Velkou roli při výběru motivů jeho obrazů hrála příroda rodného kraje. Celou svou tvorbou se vracel do míst, kde strávil své dětství. Z ponurého prostředí dělnických domků utíkal do přírody, rodný kraj se stal inspirací celé jeho tvorby.

Jan Preisler zemřel 27. dubna 1918 v Praze v pouhých 46 letech. Podle svého přání se vrátil do svého rodného kraje a je pohřben na počapelském hřbitově. https://www.kraluv-dvur.cz/

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství