Středa, 16. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Středočeský kraj bude podporovat studium praktických sester

sestraK podporovaným oborům vzdělání v rámci strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji přibude podle rozhodnutí krajských radních obor praktická sestra.

„Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester. Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Podle radního pro oblast školství Prof. MUDr. Zdeňka Seidla (ČSSD) je kraj zřizovatelem sedmi středních zdravotních škol. „Na nich bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu,“ uvedl Zdeněk Seidl.

PN Berounsko Přehlídka lidského umění ve Zdicích
Dub
26
2018
Přehlídka lidského umění ve Zdicích
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Josef Hůrka   

Výstava Zdická „Padesátka“ 2018, kterou pořádal Klub plastikových modelářů Zdice ve spolupráci s Městem Zdice, byla velice úspěšná.S příchodem jara se ve Zdicích otevírá Army muzeum a Železniční muzeum. Současně byla v sobotu 7. dubna uspořádána tzv. Zdická padesátka 2018, oblíbená to výstava modelů vojenských a dopravních letadel od I. světové války až po současnou dobu. K spatření jsou dále modely závodních aut, figury a busty z vojenského prostředí. Výstava má celostátní ohlas, neboť se jí účastnili modeláři z Plzně, Kaznějova, Mariánských Lázní, z Kladna, z Prahy, dále pak z Jindřichova Hradce, ale i ze Slovenska.

 

Výstava bývá spojena s dětskou soutěží. Díky sponzorům bylo oceněno 16 přihlášených dětí, které se pochlubili 50 modely. K podpoře mladých modelářů přispěly firmy: Aero Vodochody, Member.tac.tac, Kitbazar, CMS Consulting.airbrusch centrum.cz, East medels.sk, Special – Hobby a Plastic Planet. Finančně přispěla na nákup cen firma Mubea Žebrák. Výstavu již tradičně navštěvuje mnoho obdivovatelů ze Zdic i širokého okolí. Na dobrovolném vstupném bylo vybráno 4.290 Kč, které budou předány nadaci „Modeláři pomáhají“ pana Weinpolda. Díky sponzorům bylo oceněno 16 přihlášených dětí, které se pochlubily 50 modely.


 

Prohlídku vojenské techniky v Army muzeu Zdice si užívaly i děti se svými rodiči. 2x foto: Libor Jonáš.

Téhož dne v sobotu 7. dubna otevřelo své brány Army muzeum Zdice, které k bohatému výběru vojenské techniky z minulých let přidalo protiletecký kulomet Macxon americké výroby, dále pak divizní kanon z roku 1944 sovětské výroby a rakousko-uherský ženijní vozík z I. světové války.

Při zahájení výstavy byla provedena ukázka pořadového cvičení tak, jak jej prováděla americká armáda na konci války v osvobozené Plzni. Výstava byla doplněna o fotografie z vylodění Spojenců dne 6. 6. 1944 na březích Normandie.

Zahájení letošní sezony Army muzea Zdice se účastnili generálové Ladislav Kozler ze Zdic a Pavel Rajkovič z Prahy.

Třetím významným místem bylo Železniční muzeum Zdice, které rovněž otevřelo své brány v tento den. Vedle již dříve popsaných parních lokomotiv, železničních vagonů pro přepravu osob a materiálu nabídla v letošní sezoně pozoruhodné turistické značky, současně se tento den stal celorepublikovým srazem aut Škoda 1203 u příležitosti 50. výročí výroby těchto aut do roku 1989.

Rovněž se uskutečnil výlet vlakem do Březnice, spojený s prohlídkou pivovaru Herold. Vlak byl tažen historickou lokomotivou, znovu uvedenou do provozu a nazvanou „Prasátko“. Původně sloužila v Železárnách Komárov.

Železničnímu muzeu je třeba rovněž poděkovat za zajištění autobusové dopravy pro návštěvníky obou muzeí a výstavy modelů „Zdická padesátka 2018“

Josef Hůrka

 

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství