Středa, 20. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN Berounsko ZUŠ Václava Talicha na ČTart
úno
12
2018
ZUŠ Václava Talicha na ČTart
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Andrea Borovská   

logoTrilobit je symbolem cen, které uděluje Filmový a televizní svaz nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Od roku 2014 je udělována v rámci festivalu i Cena Berounský medvídek pro nejlepší audiovizuální dílo pro děti. Dětská porota, která díla hodnotí a vybírá vítěze, pracuje na ZUŠ Václava Talicha v Berouně. Porotu tvoří sedm dětí, které jsou zároveň žáky uměleckých oborů ZUŠ a koordinátorkou dětské poroty je učitelka výtvarného oboru a zástupkyně ředitelky Andrea Borovská.

 

Na slavnostním předávání Cen Trilobit v sále berounské Plzeňky byla v lednu 2018 vyhlášena nejúspěšnější díla. Tento večer byl vysílán v přímém přenosu na ČT art a pro Základní uměleckou školu Václava Talicha byl naprosto jedinečný. Hlavním motivem celého večera byla postava dirigenta Václava Talicha, který prožil v Berouně velkou část svého života a jehož jméno nese i naše umělecká škola.

Režisér pořadu vyzval naši ZUŠ, aby celý večer doprovodila hudebními vstupy. Další spolupráce na scénáři pak umožnila prezentaci nejen hudebníkům, ale také baletkám z tanečního oboru a výtvarným pracím žáků výtvarného oboru.

Učitelé hudebního oboru vybrali ze svých žáků ty nejlepší a nastudovali s nimi skladby hudebních mistrů 17. a 18. století. V sedmi vstupech jsme měli možnost slyšet tria a kvarteta houslí, violoncell, klarinetů, příčných fléten, kytar, žesťů, a zazněl i operní zpěv. Nástupy oceněných tvůrců na pódium doprovodily fanfáry trubek v podání žáků dechového oddělení.

Premiérově zazněla i jedna “moderní“ skladba, kterou speciálně pro tuto příležitost složil Michal Pavlík ze skupiny Čechomor. Skladbu s názvem „Trilobeat“ předneslo kvarteto violoncell. Jedním z muzikantů v tomto kvartetu je syn Michla Pavlíka, který na naší ZUŠ studuje.

Hudební vstupy houslí, fléten a kytar doprovodilo baletní vystoupení pod vedením učitelky Markéty Tomcové, která tančila hlavní úlohu. Baletky rovněž přinášely na pódium ceny. Další hudební vstupy byly oživeny promítáním obrazů žáků výtvarného oboru na téma „Housle v dějinách umění“, jejichž originály zdobily také vestibul a sál KD Plzeňka.

Naši žáci absolvovali téměř tříměsíční přípravu v ZUŠ, dva perné dny zkoušek přímo v kulisách scény slavnostního večera a premiéru přenášenou Českou televizí. Sál byl plný významných filmových tvůrců a osobností z oblasti kultury a my doufáme, že ocenili práci našich učitelů a žáků, která pro mnohé z nich byla první a cennou zkušeností před televizními kamerami.

Záznam přenosu najdete v archivu ČT pod tímto odkazem: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12034297087-trilobit-2018/21756226823

Andrea Borovská

výtvarný obor ZUŠ Václava Talicha

koordinátorka dětské poroty

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství