Pondělí, 25. září 2017

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Cibulový jarmak se už připravuje

cibulV sobotu 7. října se opět Hořovice zaplní stánky s různým zbožím, výstavami a hlavně velkým množstvím návštěvníků. Opět totiž po roce vypukne Cibulový jarmark.

Z výstav to budou ty tradiční: ovoce a zelenina, představí se včelaři a výstavu připraví opět i houbaři (letos prý porostou).

Děti budou moci navštívit Tvořivý ráj. V programu vystoupí mažoretky. K poslechu budou hrát HOŘOVICKÁ MUZIKA a Václav Žákovec a Anička Volinová, a také Dixieland Band Zdice, Horká jehla, Brzdaři, Saxtet, Rocksana.

PN ARCHIV Archiv: Proměny Hořovic
Archiv: Proměny Hořovic
čen
16
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN č.12 2011
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: – as -   

 Uhlíř Šilhavý s manželkou a dvěma dcerami. Foto: Archiv Jaroslava Vokurky. Uhlíři bez putny

Když jsem jako malý předškolák pobýval v Praze, vídával jsem zcela pravidelně uhelným prachem pomazané tváře uhlířů, kteří z nákladních automobilů, s kovovými putnami na zádech, přenášeli zákazníkům "černé zlato" do sklepních kójí pražských činžáků. Přes nepochybně velice těžkou a obtížnou práci to bývali veselí chlapíci, jejichž úsměv na stále umouněné černé tváři svítíval zářivou bělobou. S bratrancem Bedřichem jsme ze zahrady Šalounovy vily často sledovali jejich lopotné počínání dole ve Francouzské ulici, dělící Královské Vinohrady od Vršovic. Jinak jsem si uhlíře v té době představit nedovedl.

Aktualizováno Čtvrtek, 14 Červenec 2011 14:38
 
čen
01
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN 11
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: - as –   

Palkova rodina na snímku z roku 1929. Sedící zleva: Dcery Věra, Marie a syn Josef. Stojící: Manželka Ludmila, Josef Palek a švagrová Josefa, před níž sedí její dcera Květa. Poselství Jana Bondyho

Josef Palek byl vyučeným slévačem, ale musel po vážném úrazu ve zbirožské slévárně hutnickou profesi předčasně opustit, a tak hledal pro svoji poměrně početnou rodinu obživu a pro sebe přijatelné zaměstnání. Již za svého pobytu v Záluží tam zahájil výrobu cementového zboží, ale brzy pochopil, že omezená kapacita zdejších výrobních prostorů zdaleka nepostačuje. Takže to byl on, kdo v roce 1927 koupil objekt bývalé sklárny, potažmo ovčínu, a rozhodl se podnikat v Hořovicích.

Aktualizováno Středa, 01 Červen 2011 10:10
 
Kvě
08
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN 9
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: - as –   

Sklenářka

V průběhu dlouhých sedmi roků, během nichž na stránkách Podbrdských novin vychází seriál Proměny, jsem navštívil téměř každý kout Hořovic. Jen o té nejsevernější, v titulku uvedené lokalitě, jsem se snad nezmínil, a když už ano, tak pouze okrajově. Proto se pokusím toto opomenutí v následujících dvou kapitolách poněkud napravit. Na Sklenářku jsem chodíval už v dobách svého dětství, měl jsem zde totiž dokonce pět spolužáků, s nimiž jsme se navzájem navštěvovali. Někteří z nich byli později i mými spoluhráči ve zdejším fotbalovém klubu.

Aktualizováno Neděle, 08 Květen 2011 18:21
 
Kvě
20
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN 10
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: – as -   

Osecký Hrádek na snímku z roku 1930.  Foto: Archiv Zdeňka Samce.Sklená huť

Dost možná, že renomovaní jazykovědci budou při pohledu na titul další kapitoly nevěřícně kroutit hlavou a někteří z nich snad i lomit rukama, ale pokud chceme být autentičtí a respektovat historii, v tomto případu archivy a kroniky, nelze jinak.Vím, že to příliš nezní a že dnes bychom nepochybně použili spíše výraz skelná či dokonce sklářská. Ale i tento malý příklad je nakonec potvrzením skutečnosti, že se náš český jazyk neustále vyvíjí.

 
Dub
23
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN 8
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: Zdeněk Samec   

Kdysi Kvichův rybník střeží dnes hastrman.Žákův náhon- epilog

Když jsem se rozhodoval, zda napíši příběh Žákova náhonu, netušil jsem, že jmenovaná sága bude obsahovat dokonce šestnáct kapitol a že bude vyplňovat stránky Podbrdských novin plných osm měsíců. To až později jsem pochopil, že se v tomto případu jedná o zcela jedinečnou oblast svou velikostí i významem. Od samého počátku bylo zřejmé, že nemůže jít pouze o popis obou vodotečí, a to jak o Červený potok, tak náhon samotný, ale o celkový prostor kolem sledovaného povodí. Ve zmiňované lokalitě totiž během několika staletí vznikaly desítky zajímavých staveb, podniků a provozů, aby po splnění svého úkolu zase mizely, někdy i ze vzpomínek pamětníků.

Aktualizováno Sobota, 23 Duben 2011 18:41
 
« ZačátekPředchozí123DalšíKonec »

Strana 1 z 3


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství