Pondělí, 25. září 2017

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Cibulový jarmak se už připravuje

cibulV sobotu 7. října se opět Hořovice zaplní stánky s různým zbožím, výstavami a hlavně velkým množstvím návštěvníků. Opět totiž po roce vypukne Cibulový jarmark.

Z výstav to budou ty tradiční: ovoce a zelenina, představí se včelaři a výstavu připraví opět i houbaři (letos prý porostou).

Děti budou moci navštívit Tvořivý ráj. V programu vystoupí mažoretky. K poslechu budou hrát HOŘOVICKÁ MUZIKA a Václav Žákovec a Anička Volinová, a také Dixieland Band Zdice, Horká jehla, Brzdaři, Saxtet, Rocksana.

PN ARCHIV
ARCHIV
čen
16
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN č.12 2011
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: – as -   

 Uhlíř Šilhavý s manželkou a dvěma dcerami. Foto: Archiv Jaroslava Vokurky. Uhlíři bez putny

Když jsem jako malý předškolák pobýval v Praze, vídával jsem zcela pravidelně uhelným prachem pomazané tváře uhlířů, kteří z nákladních automobilů, s kovovými putnami na zádech, přenášeli zákazníkům "černé zlato" do sklepních kójí pražských činžáků. Přes nepochybně velice těžkou a obtížnou práci to bývali veselí chlapíci, jejichž úsměv na stále umouněné černé tváři svítíval zářivou bělobou. S bratrancem Bedřichem jsme ze zahrady Šalounovy vily často sledovali jejich lopotné počínání dole ve Francouzské ulici, dělící Královské Vinohrady od Vršovic. Jinak jsem si uhlíře v té době představit nedovedl.

Aktualizováno Čtvrtek, 14 Červenec 2011 14:38
 
čen
01
2011
Pamětníci od roku 1948 – 6. část
ARCHIV - Archiv: Pamětníci1948
Napsal: Bohumíra Peychlová   

(z kroniky mého otce Dr. Bohumíra Peychla)

A nyní o mých dalších zážitcích na Pankráci. Dostal jsem číslo 2059 a byl umístěn v cele 132 , odd. I.B. Naše cela byla malá, pro 1 vězně, ale byli jsme tam 3. Trápily nás štěnice, žízeň (pili jsme vodu z klozetu) a hlad, i když nás manželky zásobovaly balíčky v povolených termínech. Až do hlavního přelíčení jsem byl pouze u jednoho výslechu. Poměry tam nebyly zlé, dozorci slušní, i když později vězeňskou stráž nahradili příslušníci SNB. Čas se vlekl, jedinou vzpruhou byly návštěvy ženy a dcery, naštěstí bydlely už v Praze u švagra Jaroslava, kterému v červnu 1948 zemřela žena.

Aktualizováno Čtvrtek, 14 Červenec 2011 14:15
 
Kvě
20
2011
Pamětníci od roku 1948 – 5. část
ARCHIV - Archiv: Pamětníci1948
Napsal: Bohumíra Peychlová   

(z kroniky mého otce Dr. Bohumíra Peychla)

20. 5.1948 několik bývalých letců západní armády se zmocnilo letadla Československých aerolinií v Českých Budějovicích a odletělo do Anglie.

7. 6. oznámil prezident Dr. Edvard Beneš Gottwaldovi dopisem, že rezignuje na svou funkci a žádá ho, aby to oznámil Národnímu shromáždění.

14. 6. byl prezidentem manifestačně zvolen Klement Gottwald

 
čen
01
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN 11
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: - as –   

Palkova rodina na snímku z roku 1929. Sedící zleva: Dcery Věra, Marie a syn Josef. Stojící: Manželka Ludmila, Josef Palek a švagrová Josefa, před níž sedí její dcera Květa. Poselství Jana Bondyho

Josef Palek byl vyučeným slévačem, ale musel po vážném úrazu ve zbirožské slévárně hutnickou profesi předčasně opustit, a tak hledal pro svoji poměrně početnou rodinu obživu a pro sebe přijatelné zaměstnání. Již za svého pobytu v Záluží tam zahájil výrobu cementového zboží, ale brzy pochopil, že omezená kapacita zdejších výrobních prostorů zdaleka nepostačuje. Takže to byl on, kdo v roce 1927 koupil objekt bývalé sklárny, potažmo ovčínu, a rozhodl se podnikat v Hořovicích.

Aktualizováno Středa, 01 Červen 2011 10:10
 
Kvě
20
2011
Zdeněk Samec - Proměny PN 10
ARCHIV - Archiv: Proměny Hořovic
Napsal: – as -   

Osecký Hrádek na snímku z roku 1930.  Foto: Archiv Zdeňka Samce.Sklená huť

Dost možná, že renomovaní jazykovědci budou při pohledu na titul další kapitoly nevěřícně kroutit hlavou a někteří z nich snad i lomit rukama, ale pokud chceme být autentičtí a respektovat historii, v tomto případu archivy a kroniky, nelze jinak.Vím, že to příliš nezní a že dnes bychom nepochybně použili spíše výraz skelná či dokonce sklářská. Ale i tento malý příklad je nakonec potvrzením skutečnosti, že se náš český jazyk neustále vyvíjí.

 
« ZačátekPředchozí123DalšíKonec »

Strana 1 z 3


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství